Ślub humanistyczny w plenerze — na czym polega?

autor Hotel
0 komentarze
ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny — co to właściwie za uroczystość? To wyjątkowa ceremonia, którą często wybierają ateiści jako upamiętnienie podpisania aktu małżeństwa. Często jest to piękny ślub w plenerze w towarzystwie mistrza ceremonii, wraz z rodziną. Jak to właściwie wygląda? Czy to wydarzenie formalne?

Ślub humanistyczny — co to za ceremonia?

Od dłuższego czasu rośnie popularność ślubów humanistycznych. Wielu z nas nawet o takim wydarzeniu nie słyszało. Część zastanawia się, jak to właściwie przebiega. Czy to rozszerzony ślub cywilny? Czy może jakaś inna jego forma? Skąd właściwie wzięła się nazwa ceremonii humanistycznej?

Jak przebiegają śluby humanistyczne?

Takie śluby stanowią alternatywę dla tych kościelnych i cywilnych. Para młoda nie przysięga przed urzędnikiem czy Bogiem. Słowa wypowiadają przed drugą osobą przy urokliwej ceremonii. Towarzyszy im celebrant, który jednocześnie pomaga przy organizacji wydarzenia. Uroczystość jest pewnego rodzaju symbolem wejścia w małżeństwo. Niezwiązanym z podpisaniem aktu ślubu czy jakimkolwiek obrządkiem religijnym. Ma on jedynie oznaczać wkroczenie dwóch osób na nową, wspólną ścieżkę życiową. Młode pary zachowują jednak wiele tradycji jak na przykład wymiana obrączek.

Dlaczego ślub humanistyczny jest coraz bardziej popularny?

Każda ceremonia ślubu humanistycznego wygląda inaczej. To właśnie jej główna zaleta. Wszystkie jej elementy mogą być oryginalne i w pełni indywidualne. W przeciwieństwie do ślubu kościelnego słowa przysięgi brzmią dowolnie. Pary często również decydują się na wypełnienie uroczystości pięknymi rytuałami. Ceremonia humanistyczna może też odbyć się wszędzie. Ślub w plenerze? Nie ma problemu. Odpowiedni celebrant wybierze się z parą w każde miejsce, którego sobie zażyczą.

Pierwszy ślub humanistyczny — historia

Ceremoniami humanistycznymi zajmuje się grupa Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Ta organizacja wspiera w planowaniu całego obrządku i zawsze służy radą. W Polsce pierwszy ślub humanistyczny odbył się w 2007 roku. Parze młodej towarzyszył celebrant Krzysztof Tanewski reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów i Jane Bechtel ze Szkockiego Towarzystwa Humanistycznego. Od tamtego czasu takie uroczystości zyskują na popularności jako alternatywa kościelnego ślubu.

„Ślub humanistyczny” pochodzi od słowa „human”, co oznacza po prostu „człowiek”. Symbolizuje to ludzkość i relacje pomiędzy nami jako nadrzędną wartość, co świetnie obrazuje znaczenie takiej uroczystości.

ślub humanistyczny co to

Ślub humanistyczny — dla kogo?

Śluby humanistyczne może wziąć prawie każdy. Szczególnie ważne są dla osób, które nie utożsamiają się z żadną wiarą. Często pragną oni czegoś więcej niż ślub cywilny. Chętnie wybierane są również przez osoby tej samej płci. Bycie parą LGBT nie stanowi żadnej przeszkody w ceremonii ślubu humanistycznego. Takie rozwiązanie będzie też idealne dla rozwodników.

Jednak warto pamiętać, że ślub humanistyczny nie może się odbyć, jeśli zainteresowani są spokrewnieni. Podobnie jest z dotkniętymi chorobą psychiczną, niedorozwojem umysłowym czy też ludźmi ubezwłasnowolnionymi. Przystąpić do niego może jedynie osoba pełnoletnia (w uzasadnionym wypadku, za zgodą opiekunów prawnych, kobieta musi mieć minimum 16 lat), która nie jest aktualnie w związku małżeńskim.

Ślub humanistyczny — prawo go respektuje czy ignoruje?

Ceremonie ślubu humanistycznego nie mają w Polsce żadnej mocy prawnej. Ich organizacja ma jedynie charakter symboliczny. Z tego powodu taka uroczystość jest często dodatkiem do ślubu cywilnego. To pozwala przeżyć ten dzień wyjątkowo i dodać do niego odrobinę magii.

Przysięga na ślubie humanistycznym

Idea ślubu humanistycznego opiera się na bardzo personalnym wydarzeniu. Ceremonię można dopasować w pełni do naszych marzeń. Nie powstrzymuje nas tradycja czy ograniczenia prawne. Dotyczy to również przysięgi. Słowa często są dziełem pary młodej czy też utworem poetyckim. Mogą być wypowiadane jedynie przez uczestników. Jeśli jednak tekst jest długi, może przeczytać go mistrz ceremonii. Wtedy para młoda go przed sobą powtórzy.

Ślub humanistyczny w plenerze

W przeciwieństwie do urzędnika stanu cywilnego niektórzy celebranci mogą wybrać się wszędzie. Śluby humanistyczne należą więc do tych, które często odbywają się na świeżym powietrzu. W końcu nic dziwnego marzyć o bliskości natury. Nasz Spichlerz Wąsowo jest jednym z miejsc, który w dniu ślubu zapewni niesamowity klimat, czyste powietrze i okolicę pełną pięknych jabłoni. Wiele par młodych decyduje się na sielankowe miejsca ceremonii. Ślub humanistyczny w plenerze będzie sprawdzonym rozwiązaniem.

Ceremonia humanistyczna za granicą

Ślub humanistyczny w plenerze to nie koniec naszych możliwości. Celebranci często wybierają się poza granice kraju, by udzielać ślubów humanistycznych. To popularna decyzja wśród par, w których jedna z połówek pochodzi z innego państwa. Istnieje też możliwość wyboru mistrza ceremonii, który zna kilka obcych języków. Oczywiście cena ślubu humanistycznego na pewno wtedy wzrośnie. Jest to jednak warte dodatkowego wydatku. Kontakt z parą i ich rodziną będzie bezproblemowy. Przysięga na ślubie humanistycznym może być więc poprowadzona nawet w dwóch językach.

Cena ślubu humanistycznego

Ceremonie ślubne zdecydowanie różnią się od siebie. Nie jest łatwo określić, ile kosztuje ślub humanistyczny. To wszystko zależy od miejsca, celebranta i wymagań pary młodej. Można jednak oprzeć się na przeciętnych wydatkach. Cena ślubu humanistycznego zaczyna się nawet od 600 złotych. Zwykle jednak takie koszty to od 1000 do 2000 złotych. Do tego należy oczywiście dodać wydatki zależne od pary młodej.

Czy warto brać ślub humanistyczny?

Jeśli rejestracja w urzędzie stanu cywilnego to dla nas za mało, zdecydowanie warto wziąć ślub humanistyczny. To uczyni zawarcie związku małżeńskiego jeszcze bardziej magicznym. W końcu na ślubnym kobiercu nie stoi się często. Para młoda decyduje również kto udzieli im ślubu. Może to być nawet ktoś ze znajomych lub rodziny, kto zarejestrował się w Towarzystwie Humanistycznym. Czy to nie doświadczenie jedyne w swoim rodzaju?

Pamiętajmy, że to również okazja dla par homoseksualnych. W przypadku ślubu humanistycznego płeć nie ma znaczenia. Pary młode mogą czuć się swobodnie i zorganizować upamiętniającą ich więzy uroczystość. Jeśli chodzi Państwu po głowie ślub humanistyczny — zdecydowanie warto to przemyśleć!

FAQ:

1. Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny polega na odizolowanej od religii i prawa symbolicznej ceremonii. Młodej parze ślubu udziela celebrant. Często jest łączony ze ślubem cywilnym, by upamiętnić ten wyjątkowy dzień.

2. Jak wygląda ślub humanistyczny?

O tym decyduje pan młody i panna młoda. Miejsce ceremonii i jej elementy są w pełni zależne od zainteresowanych. Często jest to ślub w plenerze w obecności świadków i najbliższych.

3. Jak wygląda organizacja ślubu humanistycznego w plenerze?

Osoby, które chcą wejść w związek małżeński, często planują uroczystość z celebrantem. Ślub humanistyczny wymaga zaplanowania słów przysięgi od zera, jak i poszczególnych elementów wydarzenia. Cała organizacja zależy od nas — żadna tradycja nie jest narzucana.

Może Ci się spodobać