Odległe i kosztowne – takie będzie wesele organizowane w cieplejszej porze roku. Wiosną i latem fotografowie i muzycy są rozchwytywani, nie wspominając już o obleganych salach weselnych. Alternatywą jest ślub i wesele zimą. Czy można zorganizować go tak, żeby obrócić z pozoru nieprzyjemną aurę na swoją korzyść? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu. Przedstawiamy, jakie zalety i wady ma wesele zimą.
Ślub zimą – dostępność i cena usług weselnych
Wybór sali weselnej to pierwszy krok podczas organizacji uroczystości – zwykle to od wolnego terminu w wybranym miejscu zależy data ślubu. Wynika to z tego, że większość wesel odbywa się w wysokim sezonie ślubnym (od kwietnia do listopada), więc wszystkie atrakcyjne lokalizacje są oblegane i rezerwowane nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem.
A gdyby tak narzeczeni mogli sami wybrać idealną, może nawet symboliczną dla nich datę zaślubin i nie uzależniać się od nielicznych wolnych terminów… To jest możliwe, jeśli zdecydujecie się na zimowy ślub! Najważniejszym plusem wesela zimą jest większa dostępność sal weselnych oraz wszystkich usług związanych ze ślubem – oprawy muzycznej, fotografów, dekoratorów, a także terminów w kościołach i urzędach stanu cywilnego. Jeśli więc macie wymarzoną salę, to zimowe wesele zorganizujecie tam na pewno szybciej, a przede wszystkim w dogodnym dla Was terminie.
Zimowy ślub to tańszy ślub
Oprócz większej dostępności lokalizacji i usług weselnych ślub zimą daje parze również możliwość zaoszczędzenia sporej sumy pieniędzy. Wesela zimą są rzadziej organizowane, a co za tym idzie – są tańsze. Prawdopodobnie mniej zapłacicie za salę, fotografa, DJ-a czy dekoratora, którzy w listopadzie kończą gorący sezon ślubny, więc często oferują niższe stawki na sezon zimowy.
Dla wielu par tańszy zimowy ślub będzie jedynym sposobem na zawarcie związku małżeńskiego. Nic dziwnego – koszty wesela latem są bardzo wysokie. Ślub zimą może też pozwolić Wam na wydanie zaoszczędzonych pieniędzy na inny cel, np. podróż poślubną do odległego kraju, urządzenie mieszkania czy kupno auta.
Jest tylko jeden wyjątek. Jeśli chcesz zorganizować ślub w grudniu ze względu na niższe koszty i szybsze zimowe terminy, odradzamy święta Bożego Narodzenia i Sylwestra. To daty, które mimo pory roku cieszą się dużym powodzeniem.
Ślub w styczniu – wyjątkowy klimat zimowej sesji ślubnej
Kolejnym plusem organizacji wesela w okresie zimowym jest magiczna sceneria, która daje niezwykle szerokie pole do popisu dla fotografów ślubnych. Zachwycające ujęcia można wykonać zarówno na łonie natury, jak i w mieście. Z jednej strony mamy śnieżne pejzaże malujące się na tle iglastego lasu i zamarznięte jeziora, a z drugiej świetlne dekoracje ulic, które upiększają je już na długo przed świętami Bożego Narodzenia. Obie opcje mogą zapewnić fotografie ślubne, które zachwycą Was za każdym razem, gdy otworzycie album (lub folder) ze zdjęciami.
Możliwości zimowych sesji ślubnych docenią szczególnie panny młode – wszystko za sprawą stylizacji, które mogą na siebie włożyć o tej porze roku. Zachwycające krótkie futerka nie tylko zapewnią Ci przyjemne ciepło nawet w minusowej temperaturze i cienkiej sukni ślubnej, ale także będą zjawiskowo wyglądać na zdjęciach. To samo można powiedzieć o eleganckich białych płaszczach czy długich szykownych pelerynach ślubnych z futrzanymi wstawkami. Zimowe wesela są więc okazją do ubrania modnych dodatków, które nie nadają się na uroczystości wiosną i latem.
Zimowe wesele w grudniu a frekwencja gości
Organizując przyjęcie latem, para młoda musi liczyć się nie tylko z okresem urlopowym, ale także z gorącym sezonem ślubnym. Niektórzy goście będą postawieni przed wyborem – na który ślub pójść. Jeszcze inni będą wybierać między wakacjami z rodziną a przyjściem na Waszą uroczystość. Zimowe śluby nie są obarczone takimi dylematami, dzięki czemu frekwencja gości weselnych może być wyższa.
Wszyscy z ogromną radością przyjmą wiadomość, że ciemny, melancholijny zimowy wieczór zostanie urozmaicony tak wyjątkowym wydarzeniem jak Wasz ślub! To właśnie magia wesela zimą – wyrywa gości ze „snu zimowego”, w który wielu z nas zapada ze względu na krótki dzień i chłodną aurę. Na takiej uroczystości o rozgrzanie i ciała, i ducha nietrudno – czy to w tańcu, czy przy stole.
Inspiracje – ślub zimą pełen niepowtarzalnych atrakcji
Od grudnia do lutego, a czasem nawet od listopada do marca mamy okazję zorganizować ślub z atrakcjami niedostępnymi w cieplejszej porze roku. Pary młode mogą uświetnić ten wieczór na kilka sposobów:
- Aromatyczne ciepłe napoje – nic tak nie rozgrzewa i nie smakuje zimą jak grzane wino. Do tego można je pięknie podać – ustrojone plastrami pomarańczy z wbitymi goździkami i laską cynamonu. Kolejny pomysł to drinki z rozgrzewającą whisky, a jako element deseru… gorąca czekolada z bitą śmietaną, kakaową posypką i piankami. Możecie nawet zaproponować gościom weselnym hot chocolate bar z dodatkami do wyboru. Tych smakowitości nie zaserwujesz latem. Gości oczywiście rozgrzeją również typowe syte potrawy weselne.
- Pokaz fajerwerków – dźwiękiem, który nierozerwalnie kojarzy się z zimowym krajobrazem, jest huk petard. Pokaz fajerwerków na weselu da parze młodej okazję do wykonania niesamowitej sesji zdjęciowej, a gości wprawi w imprezowy nastrój. Ponadto nie trzeba czekać z nim do późnych godzin wieczornych – zimą robi się ciemno znacznie wcześniej.
- Ognisko – wędrówki na zewnątrz przed salę weselną są nieodłącznym elementem każdego wesela. Goście chcą zapalić, zaczerpnąć świeżego powietrza, odpocząć od tańców, a przede wszystkim porozmawiać w mniejszym gronie. Wielu z nich widzi się ze sobą pierwszy raz od długiego czasu – wesele jest zawsze okazją do nadrobienia towarzyskich zaległości, zarówno z rodziną, jak i znajomymi. Czy wesele zimą oznacza, że takich spacerów nie będzie? Nic bardziej mylnego – wystarczy, że przed salą weselną zimą rozpalicie ognisko, które rozgrzeje rozmówców szukających chwili spokoju. Oczywiście trzeba skonsultować to wcześniej z właścicielem lokalu weselnego. Ognisko to też kolejny element, który wyjątkowo urozmaici zimową sesję weselną – płomienie będą symbolizować łączące Was uczucie.
- Kulig – najbardziej szaloną atrakcję zostawiamy na koniec, bo wymaga zarówno od pary młodej, jak i uczestniczących gości odwagi. Przy odrobinie szczęścia (bo potrzebujemy śniegu) na weselu zimą można zaprosić gości na kulig, który zawsze jest pełen śmiechu i adrenaliny. Oczywiście nie każdy będzie chciał w nim uczestniczyć – niektórzy stronią od zimowych atrakcji i wolą grzać się w sali weselnej. Pozwólcie więc gościom wybrać.
Ślub i wesele zimą – skorzystaj z zimowych temperatur
To, co z pozoru wydaje się największym minusem uroczystości w okresie zimowym – pogoda – może okazać się bardzo korzystne. Wy i Wasi goście będziecie intensywnie świętować, niektórzy nie opuszczą parkietu tanecznego do białego rana.Dzięki niższej temperaturze w lokalu weselnym wszystkie obecne panie, łącznie z tą najważniejszą, nie będą obawiać się o swój makijaż i włosy.
Ponadto nie trzeba uzależniać się od klimatyzacji, która na wielu z nas działa bardzo niekorzystnie. Potraktuj zimową aurę jako plus, a spojrzysz na ślub i wesele zimą z zupełnie innej perspektywy.
Wesele zimą – minusy
Chcąc być obiektywnym doradcą, nie możemy nie wspomnieć o wadach wesela zimą.
- Kapryśna pogoda – typowa listopadowa chlapa, która zdarza się również w grudniu i styczniu, niebezpieczna dla kierowców i pań w szpilkach gołoledź, wszelkie typy opadów atmosferycznych i paraliżujący mróz – z tym wszystkim trzeba się liczyć, planując organizację ślubu zimą. To okres, który spora część z nas woli spędzać w ciepłym i suchym domowym zaciszu.
- Droższe stylizacje – panna młoda musi koniecznie zadbać o odpowiednie okrycie, niezależnie od tego, czy bierze ślub kościelny, czy ślub cywilny zimą. Można spróbować znaleźć elegancki płaszcz lub futerko, które jeszcze kiedyś założysz, ale nie będzie to łatwe, jeśli na co dzień nie ubierasz się w takim stylu. Trzeba również pomyśleć o dwóch parach obuwia – panna młoda może potrzebować na ślub kozaków, a na wesele lżejszych butów.
- Urlopy usługodawców – nawet jeśli planujecie wesele zimą, o wszystkie usługi warto zadbać nieco wcześniej. Dowiedz się, czy Twój wymarzony fotograf, dekorator czy właściciel sali bankietowej nie mają przerwy od zleceń właśnie zimą, szczególnie jeśli marzy Ci się ślub w Boże Narodzenie.
- Krótki dzień – w grudniu zmrok zapada już przed szesnastą, co trzeba wziąć pod uwagę, planując zdjęcia. Wiele osób decyduje się na wesele zimą w dzień i organizuje ślub np. o 13.
- Brak świeżych kwiatów – jeśli marzą Ci się zaślubiny w otoczeniu sezonowych kwiatów, z wiankiem na włosach ze świeżych łanów zbóż, to ślub zimą nie spełni tych oczekiwań.
Jak zorganizować ślub zimą?
Jeśli zimowe wesele przekonało Cię swoimi zaletami, teraz czas na zaaranżowanie go tak, żeby zniknęły wszystkie minusy! Oto kilka podpowiedzi, jak zorganizować ślub zimą.
Ślub i wesele zimą – dekoracje
Dekoracje ślubne zimowe są niezwykle klimatyczne, bo jesteśmy w okresie świątecznym – ustrojone centra miast już od listopada wprawiają nas w przytulny bożonarodzeniowy nastrój. Wykorzystajcie to na swoim ślubie. Sala weselna zimą będzie magiczna, jeśli postawisz na:
- wszelkiego rodzaju świece, lampiony, światełka – również jako dekoracja kościoła;
- błysk, brokat, srebro, złoto – wszystko, co błyszczy, jak promienie słońca odbijające się na śniegu i lodzie;
- choinki, iglaste gałązki, szyszki, gwiazdy betlejemskie – to obowiązkowe elementy zarówno na stole, jak i przy wejściu do lokalu weselnego,
- róże, storczyki, goździki, frezje, gerbery, lilie – te kwiaty są dostępne zimą.
Jeśli chodzi o kolorystykę, to doskonale sprawdzą się głębokie odcienie zieleni, czerwieni i bordo połączone ze złotem albo biel i błękit połączone ze srebrem.
Ślub zimą – jak się ubrać
Oprócz sukni ślubnej i garnituru musimy ubrać dodatkowe warstwy – w dniu ślubu, również zimą, trzeba czuć się komfortowo.
Zimowa panna młoda zawsze wygląda zjawiskowo. Suknia na ślub zimą to zwykle model z długim rękawem, który pięknie podkreśla figurę. Do kościoła lub urzędu włóż wspomniany płaszcz, kożuszek, futerko czy pelerynę. Rozważ cieplejsze buty, które później zmienisz na taneczne pantofle. Jeśli chodzi o makijaż panny młodej, to do stylizacji na wesele w stylu zimowym doskonale pasuje paleta w chłodnych odcieniach i konieczne świetliste, a nawet brokatowe wykończenie.
Jeśli chodzi o pana młodego, to świetnie sprawdzi się typowy elegancki płaszcz na guziki (np. ciemna dyplomatka), a pod nim zimowy garnitur. Warto rozważyć kamizelkę, która doda kilka stopni ciepła. Para młoda może ubrać również eleganckie rękawiczki i ciepłe szale.
Strefa odpoczynku dla gości
Wspomnieliśmy, że organizując ślub zimą, warto rozpalić ognisko, które zachęci gości do skorzystania z patio przed salą weselną. Jest jeszcze inny sposób na zapewnienie im chwili odpoczynku i okazji do rozmowy – specjalnie zaaranżowane strefy w odizolowanym kącie sali weselnej lub poza nią (jeśli mamy do dyspozycji większy obiekt). Postawcie tam wygodne pufy, leżaki czy fotele, połóżcie kocyki, zostawcie dzbanek z wodą i… aparat fotograficzny – będziecie mieli uroczą pamiątkę.
Wesele w grudniu – życzenia przed kościołem
Tradycyjnie od razu po mszy lub ceremonii zaślubin w urzędzie stanu cywilnego wszyscy goście wręczają upominki parze młodej. Następnie fotograf robi wspólne zdjęcie. Można jednak poprosić księdza lub urzędnika, żeby na końcu wspomniał o przeniesieniu tego elementu do sali weselnej – oszczędzicie sobie i gościom stania na mrozie.
Rustykalna sala na wesele – Poznań
Szukasz sali na wesele w Wielkopolsce, która świetnie wpasuje się w standardy wesela w grudniu, styczniu lub listopadzie? Twoje wymagania spełnią wnętrza obiektu Spichlerz Wąsowo. Znajdziesz tam dwie sale na wesele pod Poznaniem – zaledwie 45 km od stolicy Wielkopolski.
Dlaczego warto spędzić z nami ten wyjątkowy dzień? Niestraszne nam wahania pogody i zimowe krajobrazy – o tej porze roku oferujemy krótszy czas oczekiwania i niższe ceny. Rustykalny klimat naszych sal weselnych doskonale wpasuje się w zimowe dekoracje ślubne, a nocleg w naszych domkach dla gości będzie przytulnym zwieńczeniem tej magicznej uroczystości.
Pamiętaj, że zima to nie tylko okres świąt Bożego Narodzenia, ale także… karnawału! Czy jest lepszy czas na zorganizowanie hucznej zabawy, jaką będzie Wasze wesele?
FAQ:
1. Wesele zimą – co ubrać ma panna młoda?
Stylizacja panny młodej na ślub zimą może być wyjątkowo bajeczna – dopasowane suknie ślubne z długim rękawem w połączeniu z eleganckim kożuszkiem, peleryną, płaszczem lub futerkiem wyglądają przepięknie i na żywo, i na sesji fotograficznej. Do kościoła lub urzędu warto mieć też cieplejsze obuwie, które można przebrać przed samym weselem.
2. Czy wesele w zimie jest tańsze?
Można znaleźć wiele tańszych ofert zimą – wynika to z dużo mniejszego obłożenia sal i usług weselnych niż w gorącym sezonie ślubnym. Wyjątkiem są ceremonie w Boże Narodzenie i Sylwestra, za które trzeba więcej zapłacić.
3. Gdzie zorganizować ślub w grudniu – sala na wesele zimą w Wielkopolsce
Zapraszamy Was oraz Waszych znajomych i rodzinę do przepięknej rustykalnej sali na wesele pod Poznaniem. Spichlerz Wąsowo to obiekt, w którym zorganizujemy ślub zimą zgodnie z życzeniami pary młodej.