Slow wedding – jak zorganizować wesele w stylu slow?

autor Spichlerz Wąsowo
0 komentarze
Slow wedding wesele w stylu slow

Slow wedding to ciekawa koncepcja nowoczesnego wesela, która zakłada jego organizację wyłącznie zgodnie z własnymi wartościami, a w centrum stawia nie całą tę piękną oprawę z „rzeczy”, ale emocje i doświadczenia. Przyjęcie ma przebiegać niespieszenie, czasu ma być pod dostatkiem! Jak i gdzie takie alternatywne wesele zorganizować? Podpowiadamy!

Czym tak właściwie jest slow wedding?

„Slow wedding” nie ma (przynajmniej na razie) polskiego odpowiednika i jednolitej definicji. Tej być może nigdy nie będzie mieć ze względu na wielość cech i znaczeń, które każdy może nieco inaczej interpretować. Najczęściej o slow wedding mówi się w kontekście wesela organizowanego w nieco mniej tradycyjny sposób, z uwzględnieniem kilku nietypowych elementów. To m.in.:

  • marzenia młodej pary, nawet te najbardziej zaskakujące, np. rezygnacja z białej sukni ślubnej i garnituru, czy te dotyczące wyboru lokalizacji przyjęcia,
  • świadomie dokonywane wybory, bez względu na opinię najbliższych oraz tradycje i utarte schematy czy argumentację: „tak wypada”, „tak trzeba”,
  • zamiast bogatej oprawy – emocje i przeżycia, czyli rezygnacja z rzeczy, np. z drogiej dekoracji sali, na korzyść bogactwa duchowego i wspomnień,
  • wyjątkowa swoboda, która wyraża się np. w stroju nowożeńców i ich gości, czy właśnie w nietypowej lokalizacji (np. w schronisku górskim),
  • organizacja bez stresu, czyli bez pośpiechu, nerwów, presji, ale z radosnym oczekiwaniem, ekscytacją, celebracją tych pięknych szczęśliwych dni.

Zarówno organizację wesela, jak i samo przyjęcie ma determinować luz i swoboda, a szczęście nowożeńców ma przekładać się na szczęście gości, bez względu na charakter uroczystości, stroje, wystrój czy dodatkowe atrakcje. Podczas przygotowań do wesela w duchu slow młoda para ma się nie stresować i stawiać siebie na pierwszym miejscu z przekonaniem, że to ich szczęście i marzenia są najważniejsze!

Gdzie swoje źródła ma idea slow wedding?

Slow wedding, tuż obok slow food, slow fashion czy slow toursim, to koncepcja ściśle powiązana z ideą slow life, zakładającą zwolnienie tempa i życie zgodne z własnymi potrzebami i przekonaniami, które ma wyjątkową wartość. A w praktyce? Celebrowanie chwili i dbałość o wolny czas – na spokojną poranną kawę i niespieszny obiad z rodziną, na lekturę ulubionej książki i kontemplację przyrody, na medytację – kosztem realizowania kolejnych osiągnięć czy obowiązków, które mogą przecież trochę poczekać! Bycie, a nie posiadanie – prymat przeżywania doświadczeń i emocji nad gromadzeniem dóbr materialnych.

Oczywiście niekoniecznie trzeba żyć w pełni zgodnie z filozofią slow life, aby czerpać z jej idei. Slow food to przecież dbałość o lokalne pochodzenie produktów i spożywanie ich w najmniej przetworzonej wersji, a slow fashion – kupowanie porządnych ubrań i noszenie ich przez długi czas. Obie koncepcje mogą być praktykowane przez osoby na co dzień zabiegane, którym trudno znaleźć wolną chwilę dla siebie. Podobnie jest ze slow wedding,  to wręcz fantastyczna propozycja dla osób zapracowanych – które na ten jeden dzień zrobią wyjątek i przeżyją go maksymalnie głęboko!

Jak zorganizować alternatywne wesele w stylu slow?

Slow wedding to nie tylko wesele organizowane na spokojnie i bez stresu, ale też w pełnej zgodzie z własnymi wartościami, pomysłami i marzeniami, a te przecież każdy może mieć inne. Dlatego nie ma jednego przepisu na slow wedding, nie jest to jeden uniwersalny, gotowy styl. Najważniejsze to pamiętać o kilku aspektach, które omawiamy poniżej jako praktyczne wskazówki dla nowożeńców.

Slow wedding zaczyna się od Waszych marzeń

Po pierwsze i chyba najważniejsze – slow wedding ma być spełnieniem Waszych marzeń, powinniście zorganizować wesele tak, jak sobie je wyobrażacie!

Niech poniesie Was fantazja, bo przecież niemożliwe nie istnieje! Niektórzy marzą o starodawnej sali pałacowej, inni o czarującym ogrodzie lub drewnianej chatce na wsi, każdy inaczej wyobraża sobie idealne miejsce na ślub i weselne przyjęcie. Nawet jeśli to marzenie będzie trudne do realizacji, to przecież jest to ten jedyny dzień w życiu, więc naprawdę warto! Nie ma sytuacji bez wyjścia i zawsze da się znaleźć spełniające oczekiwania rozwiązanie.

To musi być Wasze marzenie – nie to wyrobione przez tradycję, które rzekomo każda młoda para powinna śnić, czy marzenie Waszych bliskich, ale indywidualna wizja, którą wspólnie wypracujecie i po prostu… zaczniecie wcielać w życie. A w tym możemy pomóc – nasz Spichlerz Wąsowo jest otwarty na odważne pomysły, a współpracujący z nami specjaliści (dekoratorzy, fotografowie, muzycy) zrobią wiele, aby zrealizować życzenia nowożeńców z nadwyżką!

Slow wedding w zielonym otoczeniu przyrody

Jednym z najważniejszych założeń koncepcji slow life i powiązanych z nią idei jest przywiązanie do natury, wyrażające się głównie w ucieczce od miejskich ośrodków – slow wedding również zakłada organizację przyjęcia w towarzystwie zieleni, szumu lasu czy wody oraz uspokajającego śpiewu ptaków.

Ale… otoczenie przyrody – choć jest bardzo ważne – nie jest jedynym wyznacznikiem doskonałej lokalizacji weselnego przyjęcia. Ważny jest też niezbyt kłopotliwy dojazd i relatywnie bliska odległość od miasta, bo ułatwi to organizację.

Jeśli szukacie takiego czarującego i spokojnego miejsca w Wielkopolsce, odwiedźcie nasze Wąsowo. To zielona miejscowość oddalona o ok. 50 km od Poznania – tu znajduje się nasz Spichlerz Wąsowo ze stylowymi salami weselnymi, z których wyjść można do przepięknych ogrodów, oraz pobliski Pałac Wąsowo– który równie gościnnie zaprasza weselników i nie tylko!

Slow wedding, czyli organizacja bez cienia stresu

Idea slow wedding mocno kłóci się ze stresem, pośpiechem i bieganiną, które często są nieodłącznym elementem organizacji tradycyjnego wesela. Oczywiście koniecznie trzeba załatwić wiele spraw – zarezerwować salę weselną, DJ-a czy zespół muzyczny, wybrać menu, zaprosić gości, kupić stroje i zastanowić się nad dekoracjami. Łatwo natomiast w tym ferworze zapomnieć o najważniejszym – o swoim uczuciu i szczęściu, o wspólnych planach na przyszłość.

W organizacji slow wedding zawsze im mniej, tym tak naprawdę więcej. Mniej rzeczy to więcej emocji, uczuć i doświadczeń, o to przede wszystkim chodzi. Najważniejsza jest miłość i decyzja o rozpoczęciu wspólnej drogi życiowej, reszta to drobiazgi!

Tylko jak zorganizować takie wydarzenie bez stresu i na spokojnie? Po pierwsze – nie brać zbyt wielu spraw na swoje barki, poprosić o pomoc bliskich lub oddelegować niektóre zadania specjalistom. Bardzo ważne jest także spisanie precyzyjnej listy rzeczy do załatwienia, najlepiej z podziałem na sprawy priorytetowe, ważne i dodatkowe, czyli te, które koniecznie trzeba ogarnąć i te, które w razie czego można bez większego żalu pominąć.  

Slow wedding to wesele w różnych stylach

Slow wedding to – bardziej niż styl – idea organizacji i przebiegu wesela. To oznacza, że przyjęcie można zorganizować w dowolnej stylistyce. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na minimalistyczny styl skandynawski, swobodny boho, intrygujący vintage, czy sielski styl rustykalny – to tylko (i aż!) wystrój, dekoracje sali i charakter strojów oraz przedmiotów, które nie przekreślają ducha slow wesela i nie ograniczają możliwości spełnienia Waszych marzeń!

Wspomnieliśmy, że slow wedding, czy wręcz cała idea slow life, to ograniczenie dóbr materialnych na rzecz przeżyć oraz życie w zgodzie z naturą. Pamiętajcie, że nawet na dekoracje sali w konkretnym stylu nie musicie wydawać majątku – często taki sam efekt można osiągnąć, dając rzeczom tzw. drugie życie czy wykorzystując materiały z recyklingu. Organizując wesela w Spichlerzu Wąsowo, współpracujemy z dekoratorami, którzy z przyjemnością Wam w tym pomogą!

Slow wedding bez napiętego harmonogramu

Slow wedding powinno być organizowane w zgodzie z własnymi przekonaniami oraz preferencjami, ale to czasem prowadzi do odrzucenia tradycyjnych schematów i atrakcji weselnych takich jak oczepiny czy klasyczne zabawy. Jeśli tylko nie macie na coś chęci, nie musicie tego robić. Możecie zawsze zaplanować zupełnie nieoczekiwane atrakcje, które zaintrygują Waszych gości, a Wam sprawią radość.

W slow wedding natomiast ważne jest to, aby harmonogram przyjęcia nie był zbyt napięty – aby było sporo „wolnego czasu”, który będziecie mogli wykorzystać na szaloną zabawę czy swobodne rozmowy z najbliższymi. Na weselu w duchu slow nie ma mowy o pośpiechu czy zabawie z zegarkiem w ręku – czas powinien nieco zwolnić, aby te przeżycia mogły jak najgłębiej Was i Waszych gości wypełnić, przekładając się przepiękne wspomnienia.

Slow wedding a produkty w weselnym menu

O tym, jak ważne jest weselne menu, nie trzeba nikogo przekonywać! Organizując takie nowoczesne wesele w duchu slow, warto natomiast postawić na slow food, czyli sezonowe i lokalne produkty, nieprzetworzone (lub jedynie w ograniczonym stopniu), z których powstaną wyjątkowe dania, przygotowane w sposób tradycyjny!

W tej kwestii Spichlerz Wąsowo może Wam zaproponować niezwykłą ucztę – oferujemy oczywiście różne rodzaje potraw, ale łączy je jedno: świeże, naturalnie wyglądające i smakujące produkty lokalnego pochodzenia. Część z nich pochodzi z warzywnego ogrodu, który sami uprawiamy. Inne zamawiamy od lokalnych producentów, wspierając rodzinne wielkopolskie przedsiębiorstwa. Nasi kucharze przygotowują z nich prawdziwą ucztę dla zmysłów, i to nie tylko dla podniebienia!

Kto może zorganizować slow wedding?

Slow wedding zorganizować może każda młoda para. Najważniejsze jest samo podejście – odwaga i upór w realizacji marzeń oraz wierność własnym wartościom, choć czasem odbywa się to wbrew najbliższym osobom. Ważna jest też umiejętność odpuszczania niektórych spraw, aby oszczędzić sobie stresu czy przemęczenia, oraz gotowość do rezygnacji z pięknych przedmiotów na rzecz przeżyć i emocji!

FAQ:

1. Co to jest slow wedding?

Slow wedding to alternatywne, często kameralne wesele, przygotowywane bez stresu i niepotrzebnego pośpiechu, za to w zgodzie z własnymi marzeniami i wartościami. Takie nowoczesne wesele jest też często organizowane bez planu lub jedynie z bardzo ograniczonym harmonogramem, dzięki czemu pozostaje dużo czasu na luźną zabawę.

2. Jak zorganizować slow wedding?

Slow wedding powinno być weselem rodem z marzeń młodej pary, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością przełamania konwenansów czy odrzucenia tradycji. Ważna jest lokalizacja w bezpośrednim towarzystwie przyrody, bardzo dobre menu w duchu slow food oraz ograniczenie przedmiotów względem doświadczeń i emocji.

3. Gdzie zorganizować slow wedding?

Polecamy nasz Spichlerz Wąsowo – magiczne zielone miejsce, oddalone zaledwie o ok. 50 km od Poznania. Do dyspozycji gości mamy kilka sal weselnych, serwujemy pyszną i naturalną kuchnię oraz pomagamy w wielu kwestiach organizacyjnych. 

Może Ci się spodobać