Kiedy trzeba zarezerwować salę weselną?

autor Hotel
0 komentarze
kiedy trzeba rezerwować salę weselną

Dzień ślubu jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu! Wymaga on dobrego zaplanowania, w tym podjęcia decyzji dotyczącej daty czy miejsca na przyjęcie weselne. Szczególnie nurtującą państwa młodych kwestią jest zarezerwowanie wymarzonej sali. Musi spełniać ona wiele kryteriów, jakie wyznaczyli sobie przyszli małżonkowie. Niestety, często dzieje się tak, że nawet kiedy znajdą już oni wymarzoną salę, to okazuje się ona niedostępna w dogodnym dla nich terminie. Jak więc uniknąć tej sytuacji? Kiedy rezerwować salę weselną, aby data ślubu pozostała zgodna ze wcześniejszym założeniem?

Rezerwacja sali weselnej – te czynniki należy wziąć pod uwagę!

Zanim przejdziemy jednak do tego, kiedy rezerwować salę na wesele, zatrzymajmy się na chwilę przy jej wyborze. Otóż istotne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych aspektów, aby to miejsce świetnie spełniło swoje zadanie. Dlatego też przyszli małżonkowie koniecznie powinni rozważyć poniższe kwestie.

 • Przede wszystkim pojemność – wymarzona sala weselna musi być w stanie swobodnie zmieścić wszystkich zaproszonych gości. Pamiętajcie Państwo, że nie powinna być ona zbyt mała, ponieważ musi być na niej miejsce do tańca oraz zabawy.
 • Lokalizacja – najlepiej, jeśli będzie ona stosunkowo łatwo dostępna dla gości. Jeśli natomiast planujecie Państwo ceremonię w nieco oddalonym miejscu, warto zastanowić się, czy należy zorganizować gościom transport na salę weselną – zwłaszcza w przypadku seniorów. W Spichlerzu Wąsowo znajduje się parking, dlatego samochody gości mogą stać w bezpiecznym miejscu.
 • Klimat, styl i atmosfera – sala musi pasować do Państwa stylu i tematu wesela. Jeśli marzycie Państwo na przykład o przyjęciu rustykalnym lub boho, przestrzeń wypełniona nowoczesnymi elementami dekoracyjnymi nie będzie pasować do tego pomysłu!
 • Warunki umowy – zawsze należy przeczytać je bardzo dokładnie. Dodatkowe koszty, ewentualne zasady rezygnacji, czy wprowadzenia zmian w ostatniej chwili to kwestie, których po prostu nie można pominąć.
 • Jedzenie, bez którego wesele nie może się odbyć – warto sprawdzić, jakie usługi gastronomiczne oferuje sala. Najlepiej będzie umówić się wcześniej na degustacje i porozmawiać z osobą odpowiedzialną za tę kwestię. Jeśli interesuje Państwa na przykład wiejski stół, poinformujcie o tym wcześniej obsługę! W Spichlerzu Wąsowo wszystkie potrawy są przygotowywane na bieżąco w naszej kuchni przez doświadczony personel. Dzięki temu jedzenie jest świeże, ciepłe i smaczne.

Z jakim wyprzedzeniem zamawiać salę na wesele? Znaczenie ma termin ślubu i wesela

Przejdźmy więc do interesującej nas dziś najbardziej kwestii, czyli kiedy rezerwować salę na wesele! Jak się okazuje, zależy to od kilku czynników. Jest to między innymi:

 • Popularność miejsca – sale weselne, które są szczególnie popularne, muszą być rezerwowane z dużym wyprzedzeniem. Jeśli macie Państwo na oku takie miejsce, powinniście zabukować je jak najszybciej.
 • Czas w roku – szczyt sezonu weselnego zaczyna się w maju, a kończy na początku października. Nic więc dziwnego, że terminy w tym czasie znikają w mgnieniu oka.
 • Dzień tygodnia – wiele par decyduje się swoje wesele w weekend, co oznacza, że sale weselne są częściej zarezerwowane w piątki, soboty. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się przyjęcia na przykład w czwartki!
 • Elastyczność – jeśli jesteście Państwo dość elastyczni co do daty ślubu, teoretycznie możecie Państwo poczekać nieco dłużej z rezerwacją. Jednakże jest to dość ryzykowny krok.
 • Rozmach samego wesela – kiedy państwo młodzi mają w planie naprawdę duże wesele, liczba dostępnych miejsc, które pomieszczą wielu gości, jest niekiedy ograniczona.

Kiedy rezerwować salę weselną, jeśli Państwa ślub odbędzie się w sezonie letnim?

Tak jak wspomnieliśmy, wolne terminy od maja do początku października znikają bardzo szybko! To najpopularniejszy okres na śluby i wesela, co wynika przede wszystkim z pięknej pogody oraz większej liczby dni wolnych – ułatwia gościom przyjazd na uroczystość.

Jeśli planujecie Państwo ślub i wesele w sezonie letnim, powinniście zarezerwować salę weselną nawet 2 lub 3 lata wcześniej! Popularne miejsca mogą być zabukowane na wiele miesięcy do przodu. Przypominamy o tym, że zwłaszcza same wakacje to okres, kiedy wiele par decyduje się na ślub – konkurencja o najlepsze dni i miejsca jest naprawdę duża. Dlatego też czasem może pojawić się problem z zarezerwowaniem terminu 2 lata wcześniej.

Niemniej zawsze warto zapytać, czy nie ma wolnego terminu na wesele last minute! Niektóre uroczystości z różnych powodów po prostu się nie odbywają i w takim przypadku pojawiają się nowe daty.

Kiedy rezerwować salę weselną

Z jakim wyprzedzeniem zamawiać salę na wesele poza sezonem weselnym?

Przyjęcie weselne jesienią, pośród złotych liści czy zimną w otoczeniu białego puchu ma także swój urok. Doskonale zdają sobie z tego sprawę przyszli małżonkowie. Stąd też decydują się oni najczęściej na rezerwację sali w tym okresie około roku czy dwóch lat wcześniej. Jednakże naszym zdaniem, jest to minimum – zwłaszcza w przypadku, kiedy macie Państwo konkretną datę, na której Państwu bardzo zależy.

Wniosek jest jeden – im wcześniej, tym zdecydowanie lepiej. Unikniecie w ten sposób Państwo dodatkowego stresu, a organizacja wesela niestety często wiąże się z różnymi niespodziewanymi sytuacjami. Należy więc wiedzieć, w jaki sposób je zminimalizować.

Sale weselne – jakie pytania zadać przed rezerwacją sali na wesele?

Przygotowując się do rezerwacji sali weselnej, istotne jest, aby zadać kilka kluczowych pytań i porozmawiać otwarcie z managerem sali. Przyjęcia weselne to duże przedsięwzięcia, dlatego też nie bójcie się Państwo pytać o każdą nurtującą Państwa kwestię. Poniżej przedstawiamy listę tematów, które warto poruszyć z pracownikami obiektu.

 • Jakie są dostępne terminy?
 • Czy sala jest dostępna na wyłączność?
 • Jakie są koszty wynajmu i co jest w nich zawarte? Niektóre sale pobierają dodatkową opłatę za najem – w Spichlerzu Wąsowo jednak nie czeka na Państwa taki koszt.
 • Czy istnieje możliwość dostosowania menu do indywidualnych preferencji żywieniowych poszczególnych gości?
 • Jakie są zasady dotyczące alkoholu?
 • Czy sala ma odpowiednie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych?
 • Czy przy samym lokalu znajduje się parking dla gości?
 • Jak wygląda nakrycie stołów?
 • Czy na sali znajduje się klimatyzacja? Jest to bardzo ważna kwestia na weselach, zwłaszcza latem. Duszne pomieszczenia potrafią zabić każdą imprezę, dlatego Spichlerz Wąsowo jest przygotowany na upalne dni! Klimatyzacja zamontowana jest na każdej naszej sali.

Organizacja ślubu i wesela – przezorny zawsze ubezpieczony!

Planujemy ślub naprawdę przez długi czas. Dlatego też młodej parze bardzo zależy, aby wszystko wydarzyło się zgodnie z ich oczekiwaniami oraz marzeniami. Co jednak w przypadku awarii technicznej? Co, jeśli salę weselną ogarną ciemności, ponieważ np. w okolicy szaleje burza?

Warto więc zapytać obsługę o dodatkowe źródło energii. Agregat uratuje całe przyjęcie – nie trzeba będzie nerwowo biegać i szukać świec, choć taniec w takiej scenerii także ma swój urok!

FAQ:

 1. Kiedy rezerwować salę weselną?

Najlepiej zrobić to jak najwcześniej, aby nie stresować się dodatkowo. Zalecamy zarezerwowanie sali 2 lata przed planowaną datą. Popularne miejsca są zajęte nawet na 3 lata do przodu, szczególnie jeśli chodzi o terminy w sezonie letnim. Znaczenie ma też tu liczba gości.

 1. Jakie są główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru sali weselnej?

Podczas wyboru sali weselnej, przyszli małżonkowie powinni zwrócić uwagę na takie aspekty jak pojemność sali, dostępność dla gości, klimat i styl sali, warunki umowy oraz usługi gastronomiczne.

 1. Jakie pytania warto zadać managerowi sali przed jej rezerwacją?

Każda młoda para pragnie zorganizować wesele jak najlepiej. Dlatego przed rezerwacją sali na wesele warto zapytać o takie rzeczy jak możliwość wynajęcia sali na wyłączność, koszty i co jest w nich zawarte, dostosowanie menu do indywidualnych preferencji, zasady dotyczące alkoholu, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz sposób nakrycia stołów.

Może Ci się spodobać