Jak wybrać i zaplanować menu na wesele?

autor Hotel
0 komentarze
jak wybrać i zaplanować menu na wesele

Jedną z ważniejszych kwestii podczas planowania ślubu jest menu na wesele. Co wybrać? Ile dań powinno znaleźć się na stole? Czy decydować się na opcje wegetariańskie? Czy iść w stronę tradycyjnych smaków, czy może podać dania kuchni nowoczesnej? To tylko niektóre wątpliwości, które targają przyszłą parą młodą. Często rodzina i przyjaciele swoimi radami wprowadzają dodatkowy chaos, który w pewnym momencie ciężko ujarzmić. Do tego dochodzą inne stresy związane z planowaniem tak dużej uroczystości i ból głowy gwarantowany. Zatem jak podejść do tworzenia menu weselnego i zachować przy tym zdrowy rozsądek?

Jak zaplanować menu weselne?

Menu weselne to nie jest łatwa sprawa. Szczególnie że jedzenie na tego typu imprezach jest bardzo istotne. To właśnie jeden z elementów, który goście najbardziej chwalą lub na który najbardziej narzekają. Głodny gość to niezadowolony gość – dlatego właśnie menu weselne jest tak istotne. Trzeba więc wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Jakich?

  • Wasze ulubione smaki

Przede wszystkim menu weselne układajcie pod Wasze smaki. W końcu to Wasze święto. Przecież też chcecie się dobrze bawić i najeść na własnym weselu, prawda? Warto więc wziąć pod uwagę to, co lubicie najbardziej i razem z kucharzami bądź managerem sali dopasować przykładowe menu weselne według Waszych preferencji. Oczywiście trzeba także zachować umiar – jeśli kochacie sushi, a wśród gości weselnych jest dużo starszych osób ceniących tradycyjne potrawy, raczej ten rodzaj dań nie przypadnie im do gustu. Babcie i dziadkowie będą głodni, niezadowoleni i pewnie szybko wyjdą. A przecież nie o to chodzi. Ten dzień ma być wyjątkowy i spędzony w gronie najbliższych. Może w takim wypadku zdecydujcie się na menu weselne z różnych zakątków świata?

  • Coś, co lubią wszyscy

Mówi się, że dogodzenie wszystkim gościom jest niemożliwe. To prawda, ale warto próbować. Tworząc menu weselne, dużą popularnością cieszą się więc potrawy, które większość zna i lubi. Może być to rosół z makaronem, pierogi ruskie, ziemniaki gotowane, kotlet schabowy z kapustą zasmażaną lub krokiety z barszczem. Te ciepłe posiłki są świetną podstawą, na której możecie zbudować menu na wesele.

  • Dania gorące i zimne przekąski

W trakcie wesela na stołach gości powinny znaleźć się zarówno dania ciepłe, jak i zimne przekąski. Dlaczego? Zazwyczaj między jednym większym posiłkiem a drugim jest 3-godzinna przerwa. W tym czasie goście weselni mogą już nieco zgłodnieć – szczególnie że w grę wchodzi alkohol oraz tańce. Dzięki zimnemu bufetowi, który jest ważną częścią menu weselnego, każdy ma możliwość „podjedzenia” pomiędzy kolejnymi zestawami ciepłych posiłków.

Jakie jedzenie na weselu? Postaw na slow-food!

Slow-food to trend, który powoli staje się też filozofią jedzenia. Coraz więcej par młodych decyduje się właśnie na podanie swoim gościom jedzenia szykowanego w nurcie slow-food. Jednak czym dokładnie jest slow-food? To opozycja do fast-food, czyli jedzenia wysoko przetworzonego, niezdrowego i pozbawionego indywidualnego smaku. Wolne jedzenie to przede wszystkim dbałość o każdy aspekt potrawy, skrupulatne komponowanie smaków i korzystanie z najlepszych jakościowo produktów pozyskiwanych w ekologiczny i świadomy sposób.

W Spichlerzu Wąsowo wiemy, że przyjęcie weselne to moment, który zostanie z Wami na całe życie. To wspomnienia, które będą dodawały Wam otuchy w trudniejszych chwilach. Menu weselne jest bardzo ważnym elementem składającym się na całą atmosferę przyjęcia. Dlatego naszym gościom oferujemy idealne menu weselne dopasowane do gustów pary młodej i gości weselnych. Swoją kuchnię opieramy właśnie na zasadach slow-food, ponieważ cenimy sobie smak i aromat lokalnych potraw. Przyprawy i dodatki to zbiory z naszego ogrodu, o który dbamy cały rok.

Jak wygląda przykładowe menu weselne w naszym Spichlerzu? Wiele zależy od wybranego jadłospisu. Oferujemy bowiem:

  • Menu tradycyjne,
  • Menu Staropolskie.

Każde z nich zawiera ciekawe propozycje szefa kuchni, który postara się, jak najlepiej trafić w ulubione smaki Waszych gości weselnych. Jednym z naszych specjałów jest między innymi magnacki rosół z dzikiego ptactwa z lanymi kluskami, który za każdym razem zaskakuje bogactwem smaku i aromatu.

Chcesz spersonalizować dania w menu weselnym? Nasi kucharze chętnie doradzą potrawy idealne na danie główne oraz przygotują propozycje dań według Waszych wymagań.

Menu weselne – jak sprawić, żeby goście nie byli głodni?

Nie wiesz, jak wybrać menu na wesele? Możesz kierować się przykładowymi jadłospisami lub porozmawiać z kimś, kto ma już doświadczenie w organizowaniu tego rodzaju przyjęć. Może to być mama, teściowa, babcia bądź manager i kucharz z sali weselnej. Co najczęściej znajdziesz na weselnych stołach? Oto najczęściej spotykane potrawy, które z pewnością przypadną do gustu Waszym gościom:

  • domowy rosół,
  • krem pomidorowy,
  • kotlet de Volaille z masłem,
  • filet z kurczaka serwowany w różnych odsłonach,
  • zraz wieprzowy lub wołowy,
  • udko lub filet z kaczki,
  • ziemniaki gotowane lub opiekane  w ziołach,
  • kluski śląskie,
  • domowe pyzy drożdżowe,
  • zestaw surówek,
  • sałata z vinaigrette,
  • sezonowe warzywa gotowane lub pieczone.

Decydując się na rustykalne wesele, nie zapomnij o swojskim kąciku, w którym goście znajdą wiejskie wyroby, takie jak domowe kiełbasy lub wędliny. Oprócz tego jest tam także smalec, domowy chleb i ogórki kiszone. Takie połączenie to prawdziwy hit w branży weselnej.

O czym jeszcze pamiętać wybierając menu na wesele?

Nie zapomnij o słodkich przekąskach i deserach. W wielu przypadkach młoda para decyduje się na zorganizowanie osobnego bufetu poświęconemu słodkościom. Znajdują się tam ciasta, babeczki, owoce, cukierki, a nawet fontannę czekolady.

Oczywiście głównym punktem weselnego programu jest tort weselny. On również zalicza się do elementów menu weselnego, choć możecie zdecydować, czy tort ma zostać wykonany przez cukierników sali weselnej, czy może chcecie zlecić tę pracę zewnętrznej firmie. Sale weselne zazwyczaj oddają tutaj zupełną dowolność parze młodej.

Tort weselny podawany jest w okolicach godziny 24:00, a jego krojenie wiąże się zazwyczaj z zabawami oczepinowymi. Dla wielu gości oraz dla samych zainteresowanych wjazd tortu to jeden z ważniejszych aspektów całego wesela.Nie zapomnijcie także o napojach gazowanych oraz niegazowanych i alkoholu. Tych trzech rzeczy nie może zabraknąć na weselu. W większości przypadków na stole stoją soki owocowe, woda z cytryną oraz kilka napojów gazowanych. W osobnym miejscu dostępne są alkohole takie jak piwo, wino lub domowe nalewki. Podczas bardziej tradycyjnych wesel wódkę roznosi po sali świadek. Możecie nam wierzyć – zazwyczaj traktuje swoje zadanie bardzo poważnie.

FAQ:

1. Jak wybrać menu na wesele?

Menu na wesele to ważny element uroczystości. Jadłospis powinien być tak skomponowany, aby goście nie byli głodni, oraz aby każdy znalazł tam coś dla siebie. Tworząc menu weselne, warto wziąć pod uwagę preferencje własne oraz gości, a także pamiętać o podziale na dania ciepłe serwowane podczas obiadu oraz zimne przekąski oferowane naszym gościom w czasie zabawy.

2. Czy slow-food na wesele to dobry pomysł?

Slow-food to coraz popularniejsza filozofia jedzenia, która opiera się na jedzeniu przygotowywanym świadomie, zdrowym i bogatym w składniki odżywcze. Opiera się na lokalnych potrawach i domowych składnikach. Warto wykorzystać nurt slow-food podczas tworzenia menu na wesele, ponieważ jest to gwarancja smaku i aromatu.

3. O czym jeszcze pamiętać podczas tworzenia menu weselnego?

W skład jadłospisu weselnego wchodzą również napoje oraz alkohol. Ważnym elementem jest także sam tort weselny oraz bufet z deserami (candy bar). Nie zapomnijcie również o bufecie zimnych przekąsek takich jak swojskie wędliny, pasztety, tarty, czy domowy chleb.

Może Ci się spodobać